Mandatperiod 2003-2005

Åländsk center

  • Gun Carlson
  • Torbjörn Eliasson
  • Anders Englund
  • Ragnar Erlandsson
  • Runar Karlsson
  • Britt Lundberg
  • Veronica Thörnroos

Liberalerna

  • Raija-Liisa Eklöw
  • Roger Eriksson
  • Viveka Eriksson
  • Sune Mattsson
  • Åke Mattsson
  • Mats Perämaa
  • Katrin Sjögren

Ålands socialdemokrater

  • Carina Aaltonen
  • Christian Beijar
  • Camilla Gunell
  • Barbro Sundback
  • Lasse Wiklöf
  • Göte Winé

Frisinnad samverkan

  • Johan Ehn
  • Peter Grönlund
  • Dennis Jansson
  • Harriet Lindeman

Obunden samling

  • Kalle Alm
  • Fredrik Karlström
  • Danne Sundman

Ålands framtid

  • Brage Eklund
  • Anders Eriksson

Ålands framstegsgrupp

  • Ronald Boman

 

Lagutskottet

  • Roger Eriksson (ordf.)
  • Ragnar Erlandsson(v.ordf.)
  • Christian Beijar
  • Dennis Jansson
  • Kalle Alm
  • Sekreterare: Lars-Ingmar Johansson

Finansutskottet

  • Gun Carlson (ordf.)
  • Mats Perämaa (v.ordf.)
  • Lasse Wiklöf
  • Torbjörn Eliasson
  • Peter Grönlund
  • Sekreterare: Marine Holm-Johansson

Näringsutskottet

  • Anders Englund (ordf.)
  • Brage Eklund ( v.ordf.)
  • Carina Aaltonen
  • Fredrik Karlström
  • Raija-Liisa Eklöw
  • Sekreterare: Susanne Eriksson

Kulturutskottet

  • Danne Sundman (ordf)
  • Katrin Sjögren (v. ordf.)
  • Johan Ehn
  • Camilla Gunell
  • Britt Lundberg
  • Sekreterare: Susanne Eriksson

Social- och miljöutskottet

  • Sune Mattson (ordf.)
  • Harriet Lindeman (v.ordf.)
  • Göte Winé
  • Åke Mattson
  • Veronica Thörnroos
  • Sekreterare: Marine Holm-Johansson

Stora utskottet

  • Anders Eriksson (ordf.)
  • Roger Eriksson (v.ordf.)
  • Fredrik Karslström
  • Runar Karlsson
  • Mats Perämaa
  • Barbro Sundback
  • Christian Beijar
  • Johan Ehn
  • Ronald Boman
  • Sekreterare:
  • Pehr Karlström

Justeringsutskottet

  • Ronald Boman (ordf.)
  • Kalle Alm (v.ordf.)
  • Katrin Sjögren
  • Sekreterare: Lars-Ingmar Johansson

Kanslikommissionen

  • Talman Viveka Eriksson
  • I v. talman Barbro Sundback
  • II v. talman Harriet Lindeman
  • Anders Englund
  • Danne Sundman
  • Sekreterare: Lars-Ingmar Johansson

Självstyrelsepolitiska nämnden

  • Talman Viveka Eriksson (ordf.)
  • Gun Carlson
  • Torbjörn Eliasson
  • Harriet Lindeman(v.ordf.)
  • Lasse Wiklöf
  • Barbro Sundback
  • Danne Sundman
  • Sekreterare: Lars-Ingmar Johansson, Susanne Eriksson (EU-ärenden och demilitariseringsfrågor)

Talmanskonferensen

  • Talman: Viveka Eriksson (ordf.)
  • vice talman Barbro Sundback vice talman: Harriet Lindeman
  • Roger Eriksson
  • Gun Carlson
  • Anders Englund
  • Danne Sundman
  • Sune Mattson
  • Anders Eriksson
  • Sekreterare: Lars Ingmar Johansson

Medlemmar i nordiska rådet

  • Ragnar Erlandsson
  • Lasse Wiklöf
  • Suppleanter: Anders Eriksson, Dennis Jansson

Justeringsmän

  • Veronica Thörnroos
  • Göte Winé
  • Kalle Alm