Bert Häggblom

Bert Häggblom

Kontakt

Om

  • Lagtingsgrupp: Obunden Samling  (Ordförande)
  • Kommun: Mariehamn
  • Yrke: Jurist
  • Född: 1957

Politiska uppdrag

Mandatperiod 2015-2019

  • Medlem i självstyrelsepolitiska nämnden
  • Medlem i lag- och kulturutskottet
  • Ersättare i talmanskonferensen
  • Ersättare i kanslikommissionen

Mandatperiod 1999-2003

  • II:a vicetalman i presidiet (från 1 november 1999 till 31 oktober 2002)
  • Medlem i talmanskonferensen (från 1 november 1999 till 31 oktober 2002)
  • Medlem i kanslikommissionen (från 1 november 1999 till 31 oktober 2002)
  • Medlem i självstyrelsepolitiska nämnden
  • Ersättare i finansutskottet
  • Ersättare i lagutskottet

Mandatperiod 1995-1999

  • Medlem i talmanskonferensen
  • Ersättare i självstyrelsepolitiska nämnden
  • Ersättare i finansutskottet
  • Ersättare i lagutskottet
  • Ordförande i stora utskottet

Mandatperiod 1991-1995

  • Medlem i talmanskonferensen (från 1 november 1991 till 31 oktober 1995)
  • Ersättare i finansutskottet (från 1 november 1992 till 31 oktober 1995)
  • Ersättare i lagutskottet (från 1 november 1991 till 31 oktober 1995)
  • Ordförande i stora utskottet (från 1 november 1991 till 31 oktober 1995)

Mandatperiod 1987-1991

  • Medlem i talmanskonferensen (från 1 november 1987 till 31 oktober 1988)
  • Ersättare i lagutskottet
  • Medlem i stora utskottet
  • Ordförande i justeringsutskottet (från 1 november 1987 till 31 oktober 1988)
  • Viceordförande i justeringsutskottet (från 1 november 1988 till 31 oktober 1989)