Britt Lundberg

Britt Lundberg

Kontakt

Om

  • Lagtingsgrupp: Åländsk Center r.f.  (Ordförande)
  • Kommun: Mariehamn
  • Yrke: Pedagogie magister
  • Född: 1963

Politiska uppdrag

Mandatperiod 2015-2019

  • Viceordförande i Ålands delegation i Nordiska rådet 
  • Ordförande i Ålands delegation i Nordiska rådet (från 4 november 2015 till 1 november 2016)
  • ​​I:a vicetalman (från 2 november till 2 december 2015)
  • Viceordförande i talmanskonferensen (från 4 november t.o.m. 2 december 2015)
  • Viceordförande i kanslikommissionen (från 4 november t.o.m. 2 december 2015)

Mandatperioden 2011-2015

  • Landskapsstyrelseledamot (från 1 november 2011 t.o.m. 25 november 2011)
  • Talman (från 28 november 2011 t.o.m. 31 oktober 2015)
  • Ordförande i talmanskonferensen (från 28 november 2011 t.o.m. 31 oktober 2015)
  • Ordförande i självstyrelsepolitiska nämnden (från 28 november 2011 t.o.m. 31 oktober 2015)
  • Ordförande i kanslikommissionen (från 28 november 2011 t.o.m. 31 oktober 2015)

Mandatperioden 2007-2011

  • Landskapsregeringsledamot

Mandatperioden 2003-2007

  • Ersättare i social- och miljölutskottet (från 1 november 2003 t.o.m. 7 december 2003)
  • Medlem i kulturutskottet (från 1 november 2003 t.o.m. 5 januari 2005)
  • Ersättare i självstyrelsepolitiska nämnden (från 1 november 2003 t.o.m. 5 januari 2005)
  • Landskapsregeringsledamot (från 5 januari 2005 t.o.m. 31 oktober 2007)

Mandatperioden 1999-2003

  • Medlem i kulturutskottet
  • Medlem i stora utskottet (från 1 november 1999 t.o.m. 16 september 2002)
  • Ersättare i lagutskottet

Övriga samhällsuppdrag

  • Ålands representant CALRE under mandatperioden 2011-2015