Carina Aaltonen

Carina Aaltonen

Kontakt

Om

Politiska uppdrag

Mandatperiod 2015-2019

Ordförande i social- och miljöutskottet (från 30 november 2015)
Medlem i kanslikommissionen (från 30 november 2015)
Medlem i talmanskonferensen (från 30 november 2015)
Ersättare i självstyrelsepolitiska nämnden (från 30 november 2015) 
Ledamot i landskapsregeringen (från 1 november  t.o.m 25 november 2015)

Mandatperiod 2011-2015

Ledamot i landskapsregeringen (från 25 november 2011 t.o.m 31 oktober 2015)
Medlem i social- och miljöutskottet (från 3 t.o.m 25 november 2011)

Mandatperiod 2007-2011

Medlem i talmanskonferensen (från 1 november 2007 t.o.m 31 oktober 2011)
Ersättare i näringsutskottet (från 1 november 2007 t.o.m 31 oktober 2011)
Medlem i social- och miljöutskottet (från 1 november 2007 t.o.m 31 oktober 2011)
Ordförande i justeringsutskottet (från 1 november 2007 t.o.m 31 oktober 2011)

Mandatperiod 2003-2007

Ersättare i finansutskottet (från 1 november 2003 t.o.m 31 oktober 2007)
Medlem i näringsutskottet (från 1 november 2003 t.o.m 31 oktober 2007)