Gun-Mari Lindholm

Gun-Mari Lindholm

Kontakt

Om

Politiska uppdrag

Mandatperiod 2015-2019

  • Ersättare i självstyrelsepolitiska nämnden (från 2 december 2015)
  • Ersättare i social- och miljöutskottet (2 december 2015)
  • Ersättare i finans- och näringsutskottet (2 december 2015)
  • Ersättare i lag- och kulturutskottet (2 december 2015)
  • Talman (från 2 november till 2 december 2015)
  • Ordförande i presidiet (från 2 november till 2 december 2015)
  • Ordförande i talmanskonferensen (4 november till 2 december 2015)
  • Ordförande i kanslikommissionen (4 november till 2 december 2015)
  • Ordförande i självstyrelsepolitiska nämnden (från 4 november till 2 december 2015)

Mandatperioden 2011-2015

  • Medlem i lag- och kulturutskottet (från 3 november till 25 november 2011)
  • Ersättare i social- och miljöutskottet (från 3 november till 25 november 2011)
  • Ersättare självstyrelsepolitiska nämnden (från 3 november till 25 november 2011)
  • Ersättare i justeringsutskottet (från 3 november till 25 november 2011)
  • Landskapsregeringsledamot (från 25 november 2011 till 24 november 2013)
  • Medlem i lag- och kulturutskottet (från 27 november 2013 till 31 oktober 2015)
  • Ersättare i finans- och näringsutskottet (från 27 november 2013 till 31 oktober 2015)
  • Ersättare i social- oh miljöutskottet (från 27 november 2013 till 31 oktober 2015)

Mandatperioden 2007-2011

  • Andra vicetalman
  • Medlem i kanslikommissionen
  • Medlem i talmanskonferensen
  • Medlem i självstyrelsepolitiska nämnden (från 3 juni 2008 till 31 oktober 2011)
  • Ersättare i självstyrelsepolitiska nämnden(från 1 november 2007 till 3 juni 2008)
  • Ersättare i social- och miljöutskottet

Mandatperioden 2003-2007

  • Medlem i självstyrelsepolitiska nämnden (från 1 november 2003 till 26 november 2003)
  • Medlem i lagutskottet (från 1 november 2003 till 26 november 2003)
  • Medlem i justeringsutskottet (från 1 november till 26 november 2003)
  • Justeringsman (från 1 november till 26 november 2003)
  • Ersättare i social- och miljöutskottet (från 1 november till 26 november 2003)
  • Landskapsstyrelseledamot (från 26 november 2003 till 9 januari 2005)
  • Medlem i lagutskottet (från 12 januari 2005 till 31 oktober 2007)
  • Medlem i justeringsutskottet (från 12 januari 2005 till 31 oktober 2007)
  • Ersättare i självstyrelsepolitiska nämnden (från 12 januari 2005 till 31 oktober 2007)
  • Ersättare i social- och miljöutskottet (från 12 januari 2005 till 31 oktober 2007)

Mandatperioden 1999-2003

  • Medlem i näringsutskottet
  • Ersättare i självstyrelsepolitiska nämnden
  • Ersättare i social- och miljöutskottet
  • Ersättare i kulturutskottet