Harry Jansson

Harry Jansson

Kontakt

Om

Politiska uppdrag

Mandatperiod 2015-2019

  • Medlem i talmanskonferensen
  • Ordförande i lag- och kulturutskottet
  • Ersättare i självstyrelsepolitiska nämnden

Mandatperioden 2011-2015

  • Medlem i självstyrelsepolitiska nämnden (från 28 november 2011 till 31oktober 2015)
  • Medlem i lag- och kulturutskottet (från 14 december 2011 till 31 oktober 2015)
  • Ersättare i social- och miljöutskottet
  • Ersättare i Ålands delegation i Nordiska rådet (från 3 november 2011 till 6 november 2013)

Mandatperioden 2007-2011

  • Medlem i lagutskottet
  • Medlem i självstyrelsepolitiska nämnden (från 1 november 2007 till 31 oktober 2011)
  • Ersättare i social- och miljöutskottet
  • Ersättare i kulturutskottet
  • Ersättare i justeringsutskottet