Johan Ehn

Johan Ehn

Kontakt

Om

Politiska uppdrag

Mandatperiod 2015-2019

  • Talman (från 2 december 2015)
  • Ordförande i talmanskonferensen (från 2 december 2015)
  • Ordförande i kanslikommissionen från 2 december 2015)
  • Ordförande i självstyrelsepolitiska nämnden (från 2 december 2015)
  • Ledamot i landskapsregeringen (från 1 november 2015 t.o.m 25 november 2015)
  • Ålands representant i CALRE

Mandatperiod 2011-2015

  • Ledamot i lagtinget (1 november 2011 t.o.m 31 oktober 2015)
  • Ledamot i landskapsregeringen (25 november 2011 t.o.m 31 oktober 2015)
  • Medlem i justeringsutskottet (3 t.o.m 25 november 2011)
  • Medlem i finans- och näringsutskottet (3 t.o.m 25 november 2011)

Mandatperiod 2007-2011

  • Ledamot i lagtinget (1 november 2007 t.o.m 31 oktober 2011)
  • Medlem i talmanskonferensen (1 november 2007 t.o.m 31 oktober 2011)
  • Ersättare i självstyrelsepolitiska nämnden (1 november 2007 t.o.m 31 oktober 2011)
  • Ordförande i kulturutskottet (1 november 2007 t.o.m 31 oktober 2011)
  • Ersättare i stora utskottet (1 november 2007 t.o.m 31 oktober 2011)
  • Ersättare i nordiska rådet (1 november 2007 t.o.m 31 oktober 2011)

Mandatperiod 2003-2007

  • Ersättare i lagtinget (28 november 2003 t.o.m 31 oktober 2007)
  • II:a vicetalman i presidiet (10 januari 2005 t.o.m 31 oktober 2007)
  • Medlem i talmanskonferensen (1 oktober 2005 t.o.m 31 oktober 2007)
  • Medlem i kanslikommissionen (1 oktober 2005 t.o.m 31 oktober 2007)
  • Medlem i självstyrelsepolitiska nämnden (1 december 2006 t.o.m 31 oktober 2007)
  • Medlem i kulturutskottet (1 december 2003 t.o.m 31 oktober 2007)
  • Medlem i stora utskottet (1 december 2003 t.o.m 31 oktober 2007)
  • Ersättare i justeringsutskottet (1 december 2003 t.o.m 31 oktober 2007)