Runar Karlsson

Runar Karlsson

Kontakt

Om

Politiska uppdrag

Mandatperiod 2015-2019

  • Medlem i justeringsutskottet (från 23 mars 2016)
  • Ersättare i social- och miljöutskottet
  • Ersättare i lag- och kulturutskottet

Mandatperioden 2011-2015

  • Medlem i social- och miljöutskottet
  • Medlem i lag- och kulturutskottet (från 3 november till 14 december 2011)

Mandatperioden 2007-2011

Landskapsregeringsledamot (från 1 november 2007till 2 september 2009)

  • Medlem i kulturutskottet (från 2 september 2009 till 31 oktober 2011)
  • Medlem i stora utskottet (från 2 september 2009 till 31 oktober 2011)
  • Ersättare i Ålands delegation i Nordiska rådet (från 2 september 2009 till 31 oktober 2011)
  • Ersättare i finansutskottet (från 2 september 2009 till 31 oktober 2011)

Mandatperioden 2003-2007

  • Landskapsstyrelseledamot (från 1 november till 27 november 2003)
  • Medlem i stora utskottet (från 8 december 2003 till 5 januari 2005)
  • Ersättare i finansutskottet (från 8 december 2003 till 5 januari 2005)
  • Ersättare i näringsutskottet (från 8 december 2003 till 5 januari 2005)
  • Landskapsregeringsledamot (från 5 januari 2005 till 31 oktober 2007)

Mandatperioden 1999-2003

  • Medlem i näringsutskottet (från 1 november till 2 december 1999)
  • Landskapsstyrelseledamot (från 2 december 1999 till 31 oktober 2003)