Sara Kemetter

Sara Kemetter

Kontakt

Om

Politiska uppdrag

Mandatperiod 2015-2019

  • Medlem i självstyrelsepolitiska nämnden
  • Ersättare i kanslikommissionen
  • Ersättare i finans- och näringsutskottet
  • Medlem i Ålands delegation i den parlamentariska Östersjökonferensen, BSPC

Mandatperiod 2011-2015

  • Medlem i social- och miljöutskottet (från 30 november 2011 till 31 oktober 2015)
  • Ersättare i lagtinget (från 28 november 2011 till 31 oktober 2015)
  • Ersättare i självstyrelsepolitiska nämnden (från 30 november 2011 till 31 oktober 2015)
  • Ersättare i lag- och kulturutskottet (från 14 december 2011 till 31 oktober 2015)