Viveka Eriksson

Viveka Eriksson

Kontakt

Om

Politiska uppdrag

Uppdrag i lagtinget och landskapsregeringen

Mandatperioden 2015-2019

  • II:a vicetalman i presidiet 
  • Medlem i talmanskonferensen 
  • Medlem i kanslikommissionen 
  • Vice ordförande i självstyrelsepolitiska nämnden

Mandatperioden 2011-2015

  • Första vicetalman (från 12 december 2011 till 31 oktober 2015)
  • Medlem i talmanskonferensen (från 12 december till 31 oktober 2015)
  • Medlem i kanslikommissionen (från 12 december 2011 till 31 oktober 2015)
  • Ersättare i självstyrelsepolitiska nämnden (från 30 november 2011 till 31 oktober 2015)

Mandatperioden 2007-2011

  • Medlem i självstyrelsepolitiska nämnden (från 1 november 2007 till 25 november 2007)
  • Medlem i stora utskottet (från 1 november 2007 till 25 november 2007)
  • Lantråd (från 26 november 2007 till 31 oktober 2011)

Mandatperioden 2003-2007

  • Talman (från 1 november 2003 till 31 oktober 2005)
  • Ordförande i självstyrelsepolitiska nämnden (från 1 november 2003 till 31 oktober 2005)
  • Ordförande i kanslikommissionen (från 1 november 2003 till 31 oktober 2005)
  • Medlem i kanslikommissionen (från 1 november 2003 till 31 oktober 2007)
  • Första vicetalman (från 1 november 2005 till 31 oktober 2006)
  • Medlem i självstyrelsepolitiska nämnden (från 1 november 2003 till 31 oktober 2007)

Mandatperioden 1999-2003

  • Ordförande i finansutskottet (från 1 november 1999 till 31 oktober 2001)
  • Ersättare i stora utskottet (från 1 november 1999 till 30 oktober 2001)
  • Första vicetalman (från 1 november 2000 till 31 oktober 2001)
  • Ersättare i finansutskottet (från 1 april 2001 till 14 november 2001)
  • Talman (från 1 november 2001 till 31 oktober 2003)
  • Ordförande i kanslikommissionen (från 1 november 2001 till 31 oktober 2003)
  • Medlem i självstyrelsepolitiska nämnden (från 1 april 2001 till 31 oktober 2003)

Mandatperioden 1995-1999

  • Viceordförande i kulturutskottet
  • Ersättare i social- och miljöutskottet