Camilla Gunell

Camilla Gunell

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2019-2023

  • Medlem i Ålands delegation i Nordiska rådet
    2019-12-18 –
  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2019-12-18 –
  • Medlem i Talmanskonferensen
    2019-12-10 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-12-11 –
  • Vicelantråd i Ålands landskapsregering
    2019-11-01 – 2019-12-10
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Vicelantråd i Ålands landskapsregering
    2015-11-25 – 2019-10-31
  • Lantråd i Ålands landskapsregering
    2015-11-01 – 2015-11-25
  • Ledamot i Ålands lagting
    2015-11-01 – 2015-11-25
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Lantråd i Ålands landskapsregering
    2011-11-25 – 2015-10-31
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2011-11-03 – 2011-11-25
  • Medlem i Finans- och näringsutskottet
    2011-11-03 – 2011-11-25
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Ersättare i Justeringsman
    2008-11-05 – 2011-10-31
  • Medlem i Stora utskottet
    2008-11-05 – 2011-10-31
  • Ersättare i Kulturutskottet
    2008-11-05 – 2011-10-31
  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2008-11-05 – 2011-10-31
  • Medlem i Finansutskottet
    2008-11-05 – 2011-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Medlem i Ålands landskapsregering
    2007-11-01 – 2007-11-28
  • Mandatperioden 2003-2007

  • Medlem i Ålands landskapsregering
    2005-01-05 – 2007-11-26
  • Ledamot i Ålands landskapsstyrelse
    2005-01-05 – 2007-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2003-11-01 – 2005-01-05
  • Ersättare i Justeringsutskottet
    2003-11-01 – 2005-01-05
  • Ersättare i Stora utskottet
    2003-11-01 – 2005-01-05
  • Medlem i Kulturutskottet
    2003-11-01 – 2005-01-05

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Anföranden per ämne

Senast avlagda röster

Visa alla omröstningar 

Senast publicerade anföranden

  • Det är kanske ingen idé att diskutera det här längre. Jag tycker att diskussionen i ledamoten Anders Erikssons anförande ändå nyanserade bilden på ett bra sätt. ...

    Ändring av landskapslagen om bostadsproduktion (LF 29/2020-2021) Första behandling Anförande 2021-12-15 13:47:18
  • Tack, herr talman! Socialdemokraternas representant i lag- och kulturutskottet Jessy Eckerman, som inte är närvarande idag, har tillfrågat en reservation till betänkandet. Jag kommer att presentera den och också ge förslag till en kläm som vi föreslår...

    Ändring av landskapslagen om bostadsproduktion (LF 29/2020-2021) Första behandling Anförande 2021-12-15 13:08:54
  • Tack, herr talman! Bästa lagting. I november fick lagtinget en budget som både av opposition och många andra konstaterades sakna en reformagenda. Nu har det gått en månad av höranden i utskottet och budgeten saknar fortfarande en reformagenda trots...

    Förslag till Ålands budget för år 2022 (BF 1/2021-2022) Enda behandling Anförande 2021-12-14 13:09:48
  • Tack, herr talman! Tack för den här diskussionen. Jag tror att det är klart för oss alla att den här frågan om GMO kanske inte avgörs här och nu med det här lagförslaget. Däremot så har det ju varit en viktig signal under många, många år både från...

    Ny blankettlag om foder (LF 3/2021-2022) Remissdebatt Anförande 2021-12-13 14:28:47
  • Tack, herr talman! Fru lantråd, den här frågan kanske vore mera lämplig att rikta till utbildningsministern, men eftersom hon inte är här i dag så har jag på förhand aviserat för lantrådet att jag önskar ställa en fråga som är aktuell så här luciadagen...

    Frågestund enligt bestämmelserna i 38 § 1 mom. lagtingsordningen (F 1/2021-2022) Föredras Fråga 2021-12-13 13:18:05
  • Tack, herr talman! Jag vill också tacka social- och miljöutskottet för en bra behandling av en viktig fråga. Jag har bara några reflektioner så här innan innan klubban faller. ...

    Fartygsavfall (LF 28/2020-2021) Första behandling Anförande 2021-11-22 13:13:02
  • Tack, herr talman! Väldigt mycket är redan belyst under denna långa debatt, men jag skulle vilja beröra relationerna mellan Åland och riket och också självstyrelselagen och andra frågor som finns på den axeln lite grann i mitt anförande. ...

    Förslag till Ålands budget för år 2022 (BF 1/2021-2022) Remissdebatt Anförande 2021-11-17 19:40:16
  • Tack, herr talman! Bästa lagting. Världen repar sig stegvis efter coronatiden. Återhämtningen går snabbare än väntat i många länder. Samtidigt är det ett återvaknande till en ny värld med nya villkor. Klimatet är tveklöst den största frågan på agendan....

    Förslag till Ålands budget för år 2022 (BF 1/2021-2022) Remissdebatt Gruppanförande 2021-11-15 15:55:50
  • Tack, herr talman! Tack också minister Karlström, jag tycker att det var bland det bästa vi har hört i den här frågan på länge och jag önskar ministern lycka till i arbetet. Jag tror att vi alla är väldigt införstådda med problematiken och jag tycker...

    Senfärdig hantering av skattegränsproblematiken (S 3/2020-2021) Enda behandling Anförande 2021-11-10 16:19:40
  • Tack, fru talman! Idag är det sista dagen som lagtinget nu sammanträder innan det blir uppehåll och paus. Frågan om skattegränsen har gått varv efter varv i den här salen. Det vore, det tycker jag, väldigt bra om landskapsregeringen idag, innan vi igen...

    Landskapsregeringens externpolitik (M 2/2020-2021) Enda behandling Anförande 2021-10-04 14:14:41