Mika Nordberg

Mika Nordberg

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2023-2027

  • Medlem i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2023-11-08 –
  • Ersättare i Finans- och näringsutskottet
    2023-11-08 –
  • Ersättare i Social- och miljöutskottet
    2023-11-08 –
  • Ersättare i Talmanskonferensen
    2023-11-08 –
  • Ersättare i Lag- och kulturutskottet
    2023-11-08 –
  • Ersättare i Kanslikommissionen
    2023-11-08 –
  • Ledamot i Ålands lagting
    2023-11-01 –
  • Mandatperioden 2019-2023

  • Medlem i Kanslikommissionen
    2019-12-18 – 2023-10-31
  • Medlem i Lag- och kulturutskottet
    2019-12-18 – 2023-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2019-11-01 – 2023-10-31
  • Mandatperioden 2015-2019

  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2015-11-04 – 2015-11-25
  • Ersättare i Social- och miljöutskottet
    2015-11-04 – 2015-11-25
  • Ersättare i Lag- och kulturutskottet
    2015-11-04 – 2015-11-25
  • Ersättare i Finans- och näringsutskottet
    2015-11-04 – 2015-11-25
  • Minister i Ålands landskapsregering
    2015-11-01 – 2019-12-10
  • Mandatperioden 2011-2015

  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2011-11-30 – 2015-10-31
  • Ersättare i Kanslikommissionen
    2011-11-03 – 2015-10-31
  • Vice ordförande i Finans- och näringsutskottet
    2011-11-03 – 2015-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2011-11-01 – 2015-10-31
  • Mandatperioden 2007-2011

  • Ersättare i Lagutskottet
    2009-11-04 – 2010-03-03
  • Ersättare i Självstyrelsepolitiska nämnden
    2009-11-04 – 2010-03-03
  • Ersättare i Stora utskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Medlem i Näringsutskottet
    2007-11-01 – 2011-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2007-11-01 – 2011-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Närvaro i plenum

Senast publicerade anföranden

Ingenting just nu.