Ronald Boman

Ronald Boman

Politiska uppdrag

  • Mandatperioden 2003-2007

  • Medlem i Talmanskonferensen
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ordförande i Justeringsutskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Medlem i Stora utskottet
    2003-11-01 – 2007-10-31
  • Mandatperioden 1999-2003

  • Medlem i Stora utskottet
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Ordförande i Justeringsutskottet
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Ledamot i Ålands lagting
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Medlem i Talmanskonferensen
    1999-11-01 – 2003-10-31
  • Övriga uppdrag

  • Ledamot i Ålands lagting
    1995-11-01 – 1999-10-31
  • Ersättare i Lagutskottet
    1995-11-01 – 1999-10-31
  • Medlem i Stora utskottet
    1995-11-01 – 1995-10-31
  • Vice ordförande i Näringsutskottet
    1995-11-01 – 1999-10-31

Sagt och gjort under aktuell mandatperiod

Här nedan sammanställs det ledamoten har åstadkommit i plenisalen under den pågående mandatperioden. Diagrammen visar närvaro i plenisalen och vilka teman personen engagerat sig i. Därutöver visas omröstningar i sakfrågor och vilka anförande som har hållits, såväl för sin egen räkning som för lagtingsgruppens.

Senast publicerade anföranden

Ingenting just nu.